Na druhý pohled

Kdy(ž) je třeba prevence 2015

Autor: Kristýna

Loni jsme se zúčastnily třetího ročníku mezioborové konference Kdy(ž) je třeba prevence, kterou pořádá o.s. Stop PPP! v Domažlicích.

Letos jsme pozvání opět přijaly. Kromě příspěvku v hlavním přednáškovém bloku konference se také chystáme "odbouchnout" druhou etapu naší putovní fotovýstavy, nesoucí název Tělo může být nositelem problému, ale nemusí nutně zobrazovat jeho intenzitu.

O co přesně jde a půjde? To se dozvíte pod perexem...

 

V první řadě - o čem ta konference vlastně je? Na jednom z pražských portálů visí tato anotace: 

Hlavním cílem konference je otevřená diskuse o vývoji primární prevence, o požadavcích na minimální personální zabezpečení jakýchkoli preventivních programů pro děti a mládež. Současně chce navázat na oborové vzdělávání a přinést zkušenosti z praktického začlenění problematiky ochrany a podpory zdraví do dalšího vzdělávání pracovníků ve školství a zdravotnictví.

Je poněkud smutné, že takto nosné téma se probírá na komorním mezioborovém setkání, a že z odborníků, majících reálnou moc něco měnit,

se jich tam vyskytuje velmi málo.

Po zkušenostech z letošního března ale nesmutníme hlasitě, je velmi dobré, že se vůbec někdo o problematiku prevence stará. V mnoha ohledech je lepší zabývat se snížením rizika problému, než hledat vhodný způsob "hašení požáru".

...

Letos konference proběhne v pondělí 12.října 2015, v prostorách městského centra sociálně rehabilitačních služeb, Domova pro seniory, Kozinova 236, Domažlice.

Loni byla konference dvoudenní, letos to vyšlo na jeden den, což znamená poměrně našlapaný program. Začíná se již v 9h ráno, a předpokládaný konec připadá na 18.hodinu.

Příprava na konferenci ale proběhne již v neděli 11.října 2015 :) Ve foyer domažlické nemocnice totiž ve 14 hodin započne vernisáž naší fotovýstavy.

Oproti loňsku nás letos fotilo více, takže je o dost zajímavější a pestřejší. Nechci tu teď hodnotit škálu PPP v kontextu těla, primárně nejsme pozorovatelkami rozdílů mezi našimi těly, ale nelze ignorovat rozpínající se možnosti, jak PPP v kontextu těla (ne)vnímat.

miniochutnávka:

 

 

Na vernisáži kromě průvodního slova nebude chybět drobné občerstvení a nějaká muzika. Fotky budou k vidění do konce října 2015.

A teď zpět ke konferenci. Projekt Na druhý pohled se čím dál více formuje do hodně osobního stylu, proto již není možné použít prezentaci z března. V březnu jsme se snažily projekt představit a co nejblíže vysvětlit principy našeho fungování včetně konfrontace se standartními přístupy společnosti k PPP.

Nyní jsme tématem pro prezentaci konkrétně my samy osobně, se svými dosavadními zkušenostmi. Jana během několika posledních setkání přišla s myšlenkou PPP coby jakési standartní vývojové fáze každé ženy, a je velmi zajímavé dívat se na to, jak někdo touto fází projde, a někdo v ní úvízne a prožívá ji na úkor ostatních částí životního růstu. (nechci teď o tom více psát, ale rozhodně se tomu budeme v budoucnu hodně věnovat). 

Protože jsme loni zažily překvapení z řad posluchačů konference, chceme letos "mluvit více srozumitelným jazykem". Termín se už blíží, nová prezentace je ve stavu několika popsaných papírových papírů, v počítači zatím ani čárka, ale pevně věřím, že to do příštího pátku poladíme :)

(Z našeho projektového jádra budeme vystupovat pouze já a Jana, ostatní holky jsou buď v zahraničí, anebo upoutány povinnostmi na druhé straně republiky, ale i přesto se nám daří domlouvat se na společných skypech, probírat projektové věci a i sdílet spolu příjemně volný čas.)

Vzhledem k tomu, že vernisáž probíhá v neděli odpoledne, a konference začíná v pondělí ráno, existuje možnost potkat se na chvíli někde nad šálkem dobrého čaje, kafe anebo sklenicí piva v nedělní podvečer v Domažlicích :)

...

.

...

Na závěr program samotné konference:

12.10.2015

9:05 Blok 1 – hlavní sál

Koordinace prevence v Plzeňském kraji – V. Čiková

Systém péče o děti s ohroženým vývojem – M. Kolínková

Diakonie Západ na poli primární prevence – L. Eisenvort, J. Jansa

11:10 Blok 2 – hlavní sál

Oběť trestného činu – pomoc na úrovni primární, sekundární a terciální prevence – S.

Musilová Důvod práce s třídním kolektivem – P. Vácha

Tělo může být nositelem problému, ale nemusí odrážet jeho intenzitu – Na druhý pohled

12:50 Oběd

13:45 Blok 3 – hlavní sál

Předškolní vzdělávání – Nejdůležitější je začátek! – M. Kovalčík

CEPÍK – Zdravý život předškolních dětí – L. Plzáková

Oxid dusnatý v lidském těle – M. Kindl

16:30 Blok 4 – hlavní sál

Budování antiobezitogenního prostředí – Úskalí racionálního jídelníčku a zdravého životního stylu – Z. Marinov

Genetika v personalizaci výživy u preventivních a intervenčních programů – M. Pegner, M. Anderlová

18:00 Závěr konference – Prostor pro dotazy

Přidat komentář
|
Zobrazit komentáře
| Nahoru ▲

Žádné komentáře tu ještě nejsou, buď první!

Skrýt komentáře